Share:
 

Calendar of Events

  

  Download the file here

 

                  2019-20 CALENDAR OF EVENTS

 Please note that due to circumstances, some dates and/or times may change.

Check back to this page regularly. Latest Update Tuesday, 22 October 2019

 

Red items below are still to be confirmed or venues locked in.

JULY 2019

 

12 July - Fri

- Notice of AGM on Monday 26thAugust to be sent to all clubs

 

- Nominations invited for the Management Committee for 2019-2020

22 July - Mon

- Management Committee meeting at 7.00 pm at Brendale

29 July - Mon

-Delegatesmeetingat 7.00 pm at Brendale

 

- Clubs issued with aligned grounds condition spread sheet.

 

 

AUGUST 2019

 

4 Aug – 1 Sept

4 day “Come and Play” Girls program held at Clubs

19 Aug - Mon

- Management Committee meeting at 7.00pm at Brendale

26 Aug - Mon

- Annual General Meeting7.00pm at Brendale, allDelegatesto attend. - Filling of vacancies on the Committee

28 Aug - Wed

- Completed grounds questionnaires to be sent to Secretary

 

 

 

 

SEPTEMBER 2019

 

 

20 Sept - Fri

- Deadline for Clubs to declare the team names and number of teams competing in the various age groups.

 

23 Sept - Mon

- Management Committee Meeting 7.00 at Brendale.

 

27 Sept - Fri

- Draft draw to issue to clubs

 

30 Sept - Mon

- Delegates meetingat 7.00pm at Brendale

- Collect Rule books from Secretary at Delegates meeting

 

30 Sept - Mon

- Deadline for feedback on Draw

 

 

OCTOBER 2019

 

 

4 Oct - Fri

- Draw published on BNJCA website

 

7 Oct - Mon

- Deadline for Club page & Coach/Manager team contact ph number

 

11 Oct - Fri

- Blaster commences

 

12 Oct - Sat

- Saturday Competition commences

 

13 Oct - Sun

- 1stRound, Under 12 Casey Cup at Albany Creek club

 

 

- 1stRound, Under 14 Anstey-La Frantz Shield at Curlew Park

 

 

-Email to Clubs requesting player numbers (Super Blaster & Saturday)

 

15 Oct – Tue

- Clubs to download a file from MyCricket., all registrations up to 15 Oct

 

20 Oct – Sun

- 2ndRound, Under 12 Casey Cup at Albany Creek club

- 1stRound, Under 13 Reevesie Cup at Everton club

- 2ndRound, Under 14 Anstey-La Frantz Shield at Curlew Park

 

 

- Deadline for sending Player numbers (Super Blaster & Sat) to BNJCA

 

21 Oct - Mon

- Clubs invoiced for Player Affiliation

 

 

- Management Committee Meeting 7.00 at Brendale.

 

 

- Confirmation of the appointments for BNJCA Rep Coaches and Managers.

 

27 Oct - Sun

- 3rdRound, Under 12 Casey Cup at Albany Creek club

 

 

- 2ndRound, Under 13 Reevesie Cup at Everton club

- 3rdRound, Under 14 Anstey-La Frantz Shield at Curlew Park

 

28 Oct - Mon

- Delegates meetingat 7.00pm at Brendale

 

 


 



NOVEMBER 2019

 

1 Nov – Fri

- Club Player levy payment is due

3 Nov - Sun

- 3rdRound, Under 13 Reevesie Cup at Everton club

- Reserve day for U12 Casey & U14 ALF representative Selections in case of rain

4 Nov - Mon

- Director of Coaching to advise players re selections for the Championship & Development Teams

7 Nov - Thu

- BNJCA Cap Presentation at 7.30 pm at the Aspley State High School Hall (Zillmere Road Aspley). Players must wear whites. Sample clothing will be available for size selection for representative shirts and shorts. Clothing & Equipment Order Forms & Medical forms to be completed and lodged with the clothing co-ordinator on the night.

 

- BNJCA Representative Team training will be held in November and December as arranged by the individual coaches.

11 Nov* – Mon

-Management Committee meeting at 6.00pm at Brendale.

-Rep Coaches and Managers meeting 7.00pm at Brendale.

- Rep clothing handed out to teams

13 Nov - Wed

- Rep Officials who couldn’t attend the meeting can collect team’s clothing & equipment at 7.00pm at Brendale. This is recommended as it allows for players to try clothes on and change sizes on photo day if required.

17 Nov - Sun

- Brisbane North Rep teams photos, clothing and equipment issue (if not collected earlier) at Brendale.

U12 Champ & Dev – 6.00 pm, U13 & U15 Girls – 6.30pm, U13 Champ & Dev – 6.45 pm, - U14 Champ & Dev – 7.00 pm, U15 Champ – 7.15 pm

 

Rep practice games

U12 Boys

-U12 ChampvsBEARS U12 Champ9.00am-4.30pm Venue: South Pine 1, Albany Creek CC, South Pine Rd, Brendale

-U12 Dev BluevsBEARS U12 Dev 19.00am-4.30pm Venue: South Pine 2, Albany Creek CC, South Pine Rd, Brendale

-U12 Dev MaroonvsBEARS U12 Dev 29.00am-4.30pm Venue: Jack Gilliland Oval, Pine Rivers CC, Marsden Rd, Dakabin

U13 Boys

-U13 ChampvBEARS U13 Champ9.00am-4.30pm Venue: Paul Jackson Oval, Pine Rivers CC, Marsden Rd, Dakabin

-U13 BallinavsBEARS U13 Dev 19.00am-4.30pm Venue: Jim Niebling Oval, Everton Districts CC, Kenna Rd, West Chermside

-U13 IpswichvsBEARS U13 Dev 29.00am-4.30pm Venue: Peter Gallagher Oval, Everton Districts CC, Kenna Rd, West Chermside

U14 Boys

-U14 ChampvsBEARS U14 Champ9.00am-4.30pm Venue: Curlew Park 1, St Pats College, Curlew St, Sandgate

-U14 Dev BluevsBEARS U14 Dev 19.00am-4.30pm Venue: Curlew Park 2, St Pats College, Curlew St, Sandgate

- U14 Dev MaroonvsBEARS U14 Dev 29.00am-4.30pm Venue: St Pauls School, Attunga St, Bald Hills

 

18 Nov - Mon

No Management meeting. It was held on 11 Nov.

24 Nov - Sun

Q.C. U13 Boys State Challenge – Rd.1 50-over game vs BEARS – Venue: Ashgrove 3, Valleys DCC, Yoku Road, Ashgrove

Q.C. U14 Boys State Challenge – Rd.1 50-over game vs BEARS – Venue: Norm McMahon Oval, Valleys DCC, Yoku Road, Ashgrove

Rep practice games

U12 Boys

-U12 ChampvsMSW U12 Champ9.00am-4.30pm Venue: Peter Gallagher Oval, Everton Districts CC

-U12 Dev BluevsMSW U12 Dev Blue9.00am-4.30pm Venue:Dunlop Park 2 (artificial) Hughes Lane, Corinda

 

-U12 Dev MaroonvsMSW U12 Dev Red9.00am-4.30pm Venue:Moggill District Sports Park (artificial) 3660 Moggill Rd, Moggill

U13 Boys

-U13 BallinavsMSW U13 Dev 19.00am-4.30pm Venue: Curlew Park 1, St Pats College, Curlew St, Sandgate

-U13 IpswichvsMSW U13 Dev 29.00am-4.30pm Venue: Curlew Park 2, St Pats College, Curlew St, Sandgate

U14 Boys

-U14 Dev BluevsMSW U14 Dev Blue9.00am-4.30pm Venue:Col Westaway Oval (turf) 3448 Moggill Rd, Moggill

-U14 Dev MaroonvsMSW U14 Dev Red9.00am-4.30pm Venue:Bellbowrie Sports Oval 2 (turf) 47 Birkin Rd, Bellbowrie

25 Nov – Mon

-Delegates meetingat 7.00pm at Brendale

 

- Nominations request to issue to the clubs by Director of Coaching for players from the U11 age group to trial on 19 February 2020 for selection in squads from which the 2020 / 2021 U12 rep teams will be selected.

 

 

 

DECEMBER 2019

 

1 Dec - Sun

- Reserve Day for Q.C. Mega Region Rnd 1

6 Dec – Fri

- Last game Blaster. End of Pre-Xmas season

7 Dec – Sat

- Last game. End of Pre-Xmas season


8 Dec – Sun

Q.C. U13 Boys State Challenge – Rds 2 & 3 - T20 game x 2 vs Wide Bay & Sunshine Coast– Venue: RoyHenzell Oval, Caloundra CC, 2 Lewis St, Caloundra

Q.C. U14 Boys State Challenge – Rds 2 & 3 -T20 game x 2 vs Wide Bay & Sunshine Coast– Venue:John Blanck Oval, Maroochydore CC, 4 Cover Drive, Buderim

10 to 12 Dec

- Q.C. U15 Girls State Challenge – Ivor Marsden Sports Complex, Ipswich

16 to 20 Dec

- Q.J.C. U12 Boys State Championships – Cairns

16 to 20 Dec

- Q.C. U13 Boys State Challenge – TSS & Mudgeeraba Nerang DCC, Gold Coast

16 to 20 Dec

- Q.C. U14 Boys State Challenge – Nudgee, Sandgate Redcliffe DCC, Toombul DCC

 

 






JANUARY 2020

 

6 to 9 Jan

- Q.C. U15 Boys State Challenge – Maroochydore CC, Sunshine Coast

6 to 10 Jan

- Ian Healy Cup Development Carnival U12 - Brisbane North (Albany Creek)

 

- Development Carnival U13 – Ballina

 

- Les Kinnane Memorial shield Development Carnival U13 – Ipswich

 

- Development Carnival U14 - Sunshine Coast

14 to 16 Jan

- Q.C. U13 Girls State Challenge – Salter Oval, Bundaberg

14 to 16 Jan

- Girls 3 day Cricket Camps for new players

20 Jan - Mon

- Management Committee meeting at 7.00 pm at Brendale

 

- Clubs to declare the team names and number of teams competing in the various age groups for the Post Xmas competition

23 Jan - Thu

- Draft draw to issue to clubs

27 Jan - Mon

- Deadline for feedback on Draw

28 Jan - Tue

-Delegates meetingat 7.00 pm at Brendale

- Coach Team Reports from the Championship and Carnival competitions are to be lodged with the Secretary prior to the Delegates meeting.

 

- Email to Clubs requesting NEW players registered from 17 Oct to 3 Feb

28 Jan - Tue

- Draw published on BNJCA website

31 Jan - Fri

- Blasters commences.

 

 

FEBRUARY 2020

 

1 Feb - Sat

- Saturday Competition commences

 

- Closing date for nominations to be sent to Female Director of Coaching by clubs for players from the Girls U13 & U15 age group to trial for selection in squads from which the 2020-21 U13 & U15 rep teams will be selected.

- Closing date for nominations to be sent to Male Director of Coaching by clubs for players from the boys U12, U13 & U14 age group to trial for selection in Casey, Reevesie & ALF squads from which the 2020-21 U12, U13 & U14 rep teams will be selected

5 Feb - Wed

- Clubs to download player file from MyCricket to get NEW player numbers

 

 

- Deadline for NEW Player numbers reply by clubs to BNJCA

 

9 Feb - Sun

- Clubs invoiced for NEW Player Affiliation, payment due 26 Feb

-U12boys rep 1sttrial day at Albany Creek CC starting at 8.30am

 

16 Feb – Sun

- U12 Rain day alternate

 

17 Feb - Mon

- Management Committee Meeting at 7.00 pm, Brendale

 

23 Feb – Sun

 

-U13 & U14boys rep 1st selection trial day at VDCC grounds, Yoku Road starting at 8.30am. Nominated Players will be advised by Male Director of Coaching of their specific time.

 

24 Feb - Mon

- Club NEW Player Affiliation payment is due

 

 

-Delegatesmeetingat 7.00pm at Brendale

 

 

MARCH 2020

 

1 Mar - Sun

- U13 & U14 boys Rain day alternate

20 Mar - Fri

- Blaster Season Ends

21 Mar - Sat

- Saturday Season Ends

23 Mar - Mon

- Management Committee meeting at 7.00 pm at Brendale

30 Mar - Mon

-Delegatesmeetingat 7.00pm at Brendale. Advise player levy, game dates and ages for next season.

 

 

APRIL 2020

 

7 – 9 Apr

- Q.C. U16 Boys State Challenge – Maroochydore CC

- U17 Girls State Challenge – Maroochydore CC

20 Apr - Mon

- Management Committee meeting at 7.00pm at Brendale

- Nominate the Appointed BNJCA Delegate to QJC

22 Apr - Wed

- BNJCA Trophy Presentation at Aspley State High School at 7.30 pm

27 Apr - Mon

-NoDelegatesCommittee meeting

 

 

MAY 2020

 

 

-NoManagement Committee meeting

 

-NoDelegatesCommittee meeting

JUNE 2020

 

 

-NoManagement Committee meeting

 

-NoDelegatesCommittee meeting

 

JULY 2020

 

10 July - Fri

- Notice of AGM on Monday 31stAugust to be sent to all clubs

 

- Nominations invited for the Management Committee for 2020-2021

20 July - Mon

- Management Committee meeting at 7.00 pm at Brendale

27 July - Mon

-Delegatesmeetingat 7.00 pm at Brendale

 

- Clubs issued with aligned grounds condition spread sheet.

 

 

AUGUST 2020

 

24 Aug - Mon

- Management Committee meeting at 7.00pm at Brendale

28 Aug - Fri

- Clubs to report on the condition of aligned grounds

31 Aug - Mon

- Annual General Meeting7.00pm at Brendale, allDelegatesto attend. - Filling of vacancies - Committee and Sub-committees